Organizování koncertu

Page

Zorganizování koncertu nutně nemusí stát hodně peněz a když vše uděláš správně, pokryješ všechny svoje výdaje pro zorganizování koncertu. Hlavní věc, kterou chceme připomenout (ve všech DIY aktivitách) je: začni pomalu a zbytečně se nehrň do hlubokejch vod. Postupem času získáš zkušenosti a můžeš akce dělat ve „větším“.

Najdi kapelu, která nechce moc peněz za hraní a jednu další, která hraje třeba zadarmo (spoustu kapel v tvém městě bude rádo, že si bude moct zahrát a určitě po tobě peníze chtít nebudou a navíc ti můžou pomoct v průběhu koncertu a přivedou ti ne něj lidi…). Hodně kapel hraje pouze za peníze, který vynaloží za cestu na koncert, či za jídlo. Zkontaktuj kapely z tvého regionu (aby nemusely daleko cestovat) a spočítej si kolik peněz budeš potřebovat na pokrytí jejich cesty. Zkus domluvit dvě, nebo tři kapelky. Je taky možný domluvit dvě kapely ze stejnýho města(který sou zpřátelený), vejdou se do jednoho auta(dodávky)a cesta stojí míň..Jedna kapela na koncert se nevyplácí.(pokud není extra známá) Nejlepší je když kapele zavoláš telefonicky, je to takový osobnější a rovnou víš, jak seš na tom…Kontakty na kapely najdeš v poho na internetu, zkus odkazy na: www.czechcore.cz, www.punkpages.cz, apod.

Tak, a kde vůbec ten koncert uděláš? Jestliže je v tvým okolí nějakej squat, garáž, kde zkouší tvý kámoši, či autonomní centrum, je dobrý zeptat se prvně tam. Lidi tu nebudou chtít žádný peníze. A když žádnej squat, garáž, či autonomní centrum není, zeptej se majitelů místních hospod, či klubů.Někteří ti možná poskytnou místnost zadarmo, někteří budou chtít prachy za pronájem. Proto se zeptej na více místech a kde budou chtít nejmíň peněz, rozlož své myšlení. Dobrý sou třeba i kluby pro mládež (v Jihlavě např. Vrak Bar), kde se nepodává alkohol a tím pádem nebudeš mít problém s opitýma nezletilcema. Trošku obtížnější je osquatovat budovu na jeden den jen pro tvůj koncert, je potřeba hodně lidí k hlídání, zkontrolovat, zda je budova bezpečná a prázdný budovy často bývaj bez elektriky, proto potřebuješ benzínovej generátor(agregát)-což je dost složitý sehnat…V naší zemi je to bohužel dost složitý praktikovat squatting, proto, jestliže chcete zvolit tuto cestu, sežeňte si nějakej materiál o squattingu, páč z toho sou oplejtačky s policií…

Další věc je přes co budou kapely hrát. Pokud vlastníš svoji aparaturu, není problém, do garáže, budovy, klubu, atd. ji přivést. Pokud ji nevlastníš, zeptej se kámošů, který v kapele hrají, jestli by ji nemohli půjčit. Dobrý je mít alespoň základ od bicích (kopák+přechody+stojany na činely). Pokud ani to nezvládáš, musíš si aparaturu půjčit v hudebninách za prachy, což se nevyplácí…Avšak některý kapely ti rádi pomůžou s tím, že přivezou svoji aparaturu. Někdo z kapely určitě elektronice bude rozumět, takže pokud jsi elektro antitalent (tak jako já), někdo ti pomůže se setavením aparatury. V klubech je potřeba zvukař za kterýho zaplatit taky musíš-zaléží však na zvukařovi, kolik bude chtít..(ne všichni budou rádi, že budou zvučit punkovou akci, proto je na to dostatečně připrav!)Musíš však pořád myslet na to, že nejdůležitější je zaplatit kapelám, protože když utratíš spoustu prachů za pronájem aparatury a za drahýho zvukaře a nezbydou ti peníze na kapely, příště se na tebe vykašlou a nepřijedou…Všechnu aparaturu+mikrofony předem vyzkoušej jestli fungují, abys pak nebyl překvapenej např. ze spálenýho repráku v bedně na kytaru.

Aby se o tvým koncertě vědělo, měl bys udělat nějaký letáčky a plakáty a nakopírovat je. (u kámoše, v kopystudiu,…). Nezapomeň tam uvést všechny údaje o koncertu- datum, místo, čas začátku koncertu(pořípadě konce-když děláš koncert v garáži, je dobrý skončit před desátou hodinou večerní, posléze přijíždějí polizei oficíři a můžeš skončit s pokutou), jména vystupujících kapel(dobré je připsat styl muziky, co hrají+nějaké podrobnosti) a vstupné.

Letáčky rozdávej lidem přímo do ruky(to je nejlepší), rozhoď je po hospodách, klubech, … Plakáty můžeš rozlepit kamkoliv chceš po městě, nalepuj je však tam, kde chodí hodně lidí (u škol, zastávek, nádraží, frekventovaných ulicí…), dávej však pozor na policejní kamery a policejní hlídky, protože je to ilegální a můžeš dostat pokutu, proto běžte lepit nejmíň ve dvou/třech lidech. Info o koncertech můžeš zaslat do newsletterů, či místních novin, hodit to na různé weby na net-je to zadarmo a dozví se o tom hodně lidí.

Přímo na koncertě je dobrý mít někoho k nápomoci. Vždycky potřebuješ alespoň jednu důvěryhodnou osobu u vstupu, která vybírá peníze za vstup, či se postará o případnej problém s lidma. Ne každej se de na koncert bavit jako ostatní… Důležitý je dodržovat časovej plán hraní kapel, sám víš, jaká to je nuda čekat až se někdo vyvrbí na pódium. S kapelama se předem domluv, jak dlouho budou hrát a podle toho sepiš rozvrh.

Je taky účelný seřadit kapely, v jakým pořadí budou hrát. Přednost musíš dát kapelám, který třeba jedou hrát ten samej večer ještě na jinej koncert, takže ty si můžou vybírat první. Problém nastává tehdy, když žádná kapela nechce hrát první. Na jejich ega se vyser, musíš jednat rázně a pořešit to. Dobrý je dát na první místo domácí kapelku, a potom každý kapelce jasně vysvětlit, kdy budou hrát a rozumně se domluvit. Neboj, nestane se s tebe autoritářskej fašoun!

Jestliže jsi domluvil kapely, co jedou z daleka, je dobrý jim domluvit místo na spaní. Místo na zemi v bytě u tebe doma, nebo tvýho kámoše bude vcajku. Dobrá je i zkušebna. Když jim zajistíš jídlo a pití zadarmo, budou moc rádi a zulíbají ti ruce a nohy a určitě se budou rádi vracet! Když budeš vařit jídlo, je dobrý ho udělat veganský-abys vyhověl všem, co jíst budou, protože v hc/punk scéně je hodně veganů/vegetariánů…A ještě nakonec k ekonomice: Sečti si na kolik tě vyjdou náklady cest všech kapel dohromady+kešos pro zvukaře+případnej nájem klubu+člověk na výběr prachů, potom odhadem zkus spočítat, kolik by mohlo přijít lidí a podle toho urči vstupný. Příklad: 4 kapely budou chtít dohromady 4000,–; zvukař 500,–; pronájem 1000,–; výběrčí 500,–; to máš 6000,– , na koncert ti přijde zhruba 80 lidí (6000 děleno 80 = 75 korun) takže vstupný můžeš dát 80 korun. Hodně štěstí!!!

Z angličtiny přeložil a upravil: mazi