Dělání fanzinu, bookletu (mazi)

Page

K tomu, abys udělal booklet, nebo fanzin, nepotřebuješ moc věcí. Zapomeň na výmysly dnešní doby, že jedině s počítačem a speciálníma programama to je nejlepší a že dneska to už jinak nejde…Jestli počítač máš a umíš s ním zacházet, je to jenom na tobě, ale pro ostatní živoucí lidi, co s počítačem neumí, je to mazec.

Jsou dvě metody, jak produkovat tvůj fanzin. Buď se může tisknout v tiskárně, či kopírovat. Starý cyklostylovače už nikde nenajdete, je to trochu oldschool a nikdo je už dneska nevlastní. Kopírování je levnější pro malý množství výtisků, ale když jich děláš hodně, vyplatí se tisknutí. Je v lepší v kvalitě a stojí mnohem míň (ve velkým množství). Proto než začneš tisknout, obejdi si copystudia, či tiskárny, kde mají služby nejlevnější. Často nabízejí různé slevy, apod.

Příprava nákresu tvýho zinu bude stejná pro oba způsoby. Pro černobílej fanzin je to úplně jednoduchý. Udělěj jednu hlavní kopii a tu buď oskenuj a pak to na nějakým médiu(flashdisk, cd,..) dones do tiskárny/copystudia, nebo jednotlivý vytisklý stránky dones na okopírování (s tím, že kvalita tvýho zinu bude horší-lepší je tisk z média). Nezapomeň udělat alespoň 5mm okraje, abys neztratil nějaký informace, protože to tiskárna nemusí zachytit.

Pokoušej se návrhy dávat do černobílý podoby-některý barvy v černobílým provedení sou dost naprd(jako třeba modrá). Je dobrý do zinu napraskat nějakou grafiku (obrázky), aby byl zajímavější pro čtení, text můžeš psát na stroji, či ručně (jestliže budeš psát rukou, není dobrý to psát modrým perem, protože text pak nepůjde přečíst-lepší je černej popisovač!) a pak společně s grafikou vystříháš nůžkama a jednoduše nalepíš na papír (záleží, jakej formát děláš-já preferuju A5)podle tvoji libosti. Jestliže tam chceš dát nějakou fotku, je lepší ji prvně oskenovat, pak vytisknout a pak teprv nalepit, protože kdybys ji tam dal rovnou, tak to bude dost naprd, protože fotka bude dost nečitelná. Na barevnej se rovnou vykašli, páč barevnejch časáků je všude mrťe…Obsah fanzinu je jen a jen na tobě a jestli se nějakej rozhodneš udělat, ozvi se na náš kontakt-rádi ti pomůžeme s nějakou podrobnější radou! Protože v dnešní době je dobrý dělat papírovej fanzin, v době kde všechno frčí na internetu, má to svýho ducha, věř mi, sám to dělám a je to fakt dobrej pocit..Jakou cenu toho fanzinu stanovíš, je taky jen na tobě. Při dělání našeho fanzinu jsme na tisk jednoho čísla vynaložily 20 Kč a za 20 Kč sme ho taky prodávaly ostatním…Jo a ještě až budete mít všecko vytisklý, je dobrý to scvakat sešívačkou, nebo sešít provázkem, páč když to nezcvakáš, a chceš si pak svůj oblíbenej fanzin přečíst na hajzlu a omylem ti ňákej list vyklouzne do mísy, pobyt na hajzlu si docela zkazíš..

S děláním bookletu pro tvoje cd/kazetu je to to samý.

A jestliže chceš dělat svůj fanzin/booklet na počítači, nejlepší je program GIMP, je to open source program, je jednoduchý a zdarma! Pokud si nebudeš vědět rady, napiš na mail, rád poradím.. A nezapomeň: Obsah je důležitější než obal!